1644547639.8dd5717.b4c50d90174847dd95df447a4a59988d

Czy koronawirus COVID-19 zagraża naszym kotom?

O napisaniu tego tekstu myślę w ciągu weekendu. Mam jednak swój grafik i w poniedziałek na blogu ląduje tekst o macie węchowej. Research robię we wtorek, jednak wciąż zastanawiam się, czy ten artykuł to na pewno dobry pomysł. We środę WHO ogłasza pandemię, a dzień później, zanim kliknę opublikuj, pojawia się pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 w Polsce.

To nie jest tekst o tym, że świat ogarnął strach, i o kocie, co my teraz wszyscy zrobimy. Jest to tekst o tym, czy nowy koronawirus ma cokolwiek wspólnego z naszymi domowymi pupilami.

Artykuł powstał na podstawie na bieżąco aktualizowanego raportu World Small Animal Veterinary Association. Jest on w języku angielskim i tutaj możecie się z nim zapoznać. Jest to zbiór pytań, które najbardziej niepokoją opiekunów i odpowiedzi na nie.

Czy zwierzęta domowe, np. koty i psy, mogą chorować na koronawirusa COVID-19?

Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że konkretny gospodarz zwierzęcy jest rezerwuarem wirusa, a dalsze badania są w toku.

Co prawda, psy są narażone na „psiego” koronawirusa, który powoduje łagodną biegunkę, a koty na „kociego”, który kociarzom jest znany jako FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej), ale nie są one w ogóle związane z obecną pandemią COVID-19.

Czy koty i psy mogą zarażać inne zwierzęta lub ludzi koronawirusem COVID-19?

Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów na to, że psy domowe lub koty mogą być bezpośrednim źródłem infekcji dla innych zwierząt lub ludzi. Jeśli sytuacja ewoluuje, informacje te będą aktualizowane.

Jednak należy wziąć pod uwagę, że zwierzęta, które mają styczność ze światem zewnętrznym (nie są niewychodzące), mogą natknąć się na wirusa i przenieść go na swoich łapach, nosie i innych częściach ciała. Zwierzęta nie są świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą COVID-19, zatem to do nas należą odpowiedzialne i racjonalne decyzje w kwestii poruszania się na zewnątrz z pupilem. Nie wiemy, czy pandemia nowego koronawirusa to również zagrożenie dla dobrostanu zwierząt towarzyszących. Taka sytuacja, jak porzucanie zwierząt domowych w Chinach, jest zachowaniem nieuzasadnionym.

Czy powinienem unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami, jeśli jestem chory na COVID-19?

Centers for Disease Control and Prevention zaleca ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami podczas chorowania na COVID-19, tak jak w przypadku innych ludzi. Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

„Jeśli jesteś chory na COVID-19, unikaj kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli podczas choroby musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt, umyj ręce przed i po interakcji ze zwierzętami oraz załóż maskę na twarz. Jeśli to możliwe, poproś innego członka gospodarstwa domowego o opiekę nad zwierzętami podczas choroby.”

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szczęśliwy kot w Twoim domu🐈 (@kocia_madka)

Co powinienem zrobić, jeśli u mojego zwierzaka rozwinie się niewyjaśniona choroba i miał on styczność z osobą z udokumentowaną infekcją SARS-Cov-2?

Nie potwierdzono, czy zwierzęta towarzyszące mogą zarazić się SARS-Cov-2 lub zachorować na COVID-19. Jeśli u Twojego zwierzaka rozwinie się niewyjaśniona choroba, a miał on styczność z osobą z COVID-19, porozmawiaj z urzędnikiem zdrowia publicznego współpracującym z osobą z COVID-19. Powinien on skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli lekarz zaleci wizytę w lecznicy, należy dane miejsce uprzedzić telefonicznie w celu poinformowania, że przyprowadzisz chore zwierzę, które zostało narażone na kontakt z osobą z COVID-19. To pozwoli klinice przygotować się do wizyty i wyznaczyć np. obszar izolacji.

Co należy zrobić ze zwierzętami domowymi w obszarach, w których wirus jest aktywny?

Chociaż do tej pory nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe lub inne zwierzęta zachorowały na COVID-19, właściciele zwierząt domowych powinni unikać kontaktu ze zwierzętami, których nie znają, a w razie kontaktu, zawsze przed i po myć ręce.

Podsumowując

Według World Small Animal Veterinary Association koronawirus COVID-19 nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zwierząt domowych, np. kotów i psów.

Chociaż COVID-19 wydaje się pochodzić ze źródła zwierzęcego, obecnie rozprzestrzenia się drogą kropelkową z osoby na osobę. Należy zachować zasady higieny i nie narażać siebie ani swoich podopiecznych, także pupili na znalezienie się w dużych skupiskach ludności lub zwierząt.

Nie należy wpadać w panikę. Ja mam zwykły zapas karmy oraz zwykły zapas żwirku. I ufam, że wystarczy.

***

Smutki i żale kota niewychodzącego.

Nigdy nie chciałam mieć czarnego kota.

Jak się bawić z kotem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *