Czy koronawirus COVID-19 zagraża naszym kotom?

O napisaniu tego tekstu myślę w ciągu weekendu. Mam jednak swój grafik i w poniedziałek na blogu ląduje tekst o macie węchowej. Research robię we wtorek, jednak wciąż zastanawiam się, czy ten artykuł to na pewno dobry pomysł. We środę WHO ogłasza pandemię, a dzień później, zanim kliknę opublikuj, pojawia się pierwsza ofiara śmiertelna COVID-19 w Polsce.

To nie jest tekst o tym, że świat ogarnął strach, i o kocie, co my teraz wszyscy zrobimy. Jest to tekst o tym, czy nowy koronawirus ma cokolwiek wspólnego z naszymi domowymi pupilami.

Artykuł powstał na podstawie na bieżąco aktualizowanego raportu World Small Animal Veterinary Association. Jest on w języku angielskim i tutaj możecie się z nim zapoznać. Jest to zbiór pytań, które najbardziej niepokoją opiekunów i odpowiedzi na nie.

Czy zwierzęta domowe, np. koty i psy, mogą chorować na koronawirusa COVID-19?

Obecnie nie ma dowodów sugerujących, że konkretny gospodarz zwierzęcy jest rezerwuarem wirusa, a dalsze badania są w toku.

Co prawda, psy są narażone na „psiego” koronawirusa, który powoduje łagodną biegunkę, a koty na „kociego”, który kociarzom jest znany jako FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej), ale nie są one w ogóle związane z obecną pandemią COVID-19.

Czy koty i psy mogą zarażać inne zwierzęta lub ludzi koronawirusem COVID-19?

12.03.2020: Na dzień dzisiejszy nie ma dowodów na to, że psy domowe lub koty mogą być bezpośrednim źródłem infekcji dla innych zwierząt lub ludzi. Jeśli sytuacja ewoluuje, informacje te będą aktualizowane.

09.04.2020: Według WSAVA, do tej pory choroba potencjalnie związana z SARS-CoV-2 u psów lub kotów nie występuje z powodu naturalnej infekcji lub najwyraźniej sama się ogranicza.

Jednak należy wziąć pod uwagę, że zwierzęta, które mają styczność ze światem zewnętrznym (nie są niewychodzące), mogą natknąć się na wirusa i przenieść go na swoich łapach, nosie i innych częściach ciała. Zwierzęta nie są świadome zagrożeń, jakie niesie ze sobą COVID-19, zatem to do nas należą odpowiedzialne i racjonalne decyzje w kwestii poruszania się na zewnątrz z pupilem. Nie wiemy, czy pandemia nowego koronawirusa to również zagrożenie dla dobrostanu zwierząt towarzyszących. Taka sytuacja, jak porzucanie zwierząt domowych w Chinach, jest zachowaniem nieuzasadnionym.

Bronx Zoo w Nowym Jorku donosi o mieszkającej tam czteroletniej samicy tygrysa malajskiego, która dała wynik pozytywny na SARS-CoV-2 po wystąpieniu kaszlu i zmniejszonego apetytu. Pozytywny wynik testu SARS-CoV-2 dla tygrysa został potwierdzony przez krajowe służby weterynaryjne Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Prawdopodobnym źródłem infekcji była osoba, która się nią opiekowała i przechodziła wirusa bezobjawowo. Póki co to świadczy o tym, że ludzie mogą zarażać zwierzęta, a nie odwrotnie.

Czy powinienem unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami, jeśli jestem chory na COVID-19?

Centers for Disease Control and Prevention zaleca ograniczenie kontaktu ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami podczas chorowania na COVID-19, tak jak w przypadku innych ludzi. Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

„Jeśli jesteś chory na COVID-19, unikaj kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli podczas choroby musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt, umyj ręce przed i po interakcji ze zwierzętami oraz załóż maskę na twarz. Jeśli to możliwe, poproś innego członka gospodarstwa domowego o opiekę nad zwierzętami podczas choroby.”

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Szczęśliwy kot w Twoim domu🐈 (@kocia_madka)

Co powinienem zrobić, jeśli u mojego zwierzaka rozwinie się niewyjaśniona choroba i miał on styczność z osobą z udokumentowaną infekcją SARS-Cov-2?

Nie potwierdzono, czy zwierzęta towarzyszące mogą zarazić się SARS-Cov-2 lub zachorować na COVID-19. Jeśli u Twojego zwierzaka rozwinie się niewyjaśniona choroba, a miał on styczność z osobą z COVID-19, porozmawiaj z urzędnikiem zdrowia publicznego współpracującym z osobą z COVID-19. Powinien on skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli lekarz zaleci wizytę w lecznicy, należy dane miejsce uprzedzić telefonicznie w celu poinformowania, że przyprowadzisz chore zwierzę, które zostało narażone na kontakt z osobą z COVID-19. To pozwoli klinice przygotować się do wizyty i wyznaczyć np. obszar izolacji.

Co należy zrobić ze zwierzętami domowymi w obszarach, w których wirus jest aktywny?

Chociaż do tej pory nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe lub inne zwierzęta zachorowały na COVID-19, właściciele zwierząt domowych powinni unikać kontaktu ze zwierzętami, których nie znają, a w razie kontaktu, zawsze przed i po myć ręce.

Podsumowując

Według World Small Animal Veterinary Association koronawirus COVID-19 nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zwierząt domowych, np. kotów i psów.

Chociaż COVID-19 wydaje się pochodzić ze źródła zwierzęcego, obecnie rozprzestrzenia się drogą kropelkową z osoby na osobę. Należy zachować zasady higieny i nie narażać siebie ani swoich podopiecznych, także pupili na znalezienie się w dużych skupiskach ludności lub zwierząt.

Nie należy wpadać w panikę. Ja mam zwykły zapas karmy oraz zwykły zapas żwirku. I ufam, że wystarczy.

***

Smutki i żale kota niewychodzącego.

Nigdy nie chciałam mieć czarnego kota.

Jak się bawić z kotem?

Comments (2):

 1. BrianAdumB

  2 kwietnia 2020 at 13:17

  Wow because this is excellent work! Congrats and keep it up.

  Odpowiedz
 2. JamesDiz

  29 kwietnia 2020 at 03:42

  You’re an extremely practical site; couldn’t make it without ya!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *