10 faktów o kocich pręgach

Czy pręgi u kotów wzięły się znikąd? Czy pręguski są zdrowsze niż inaczej umaszczone koty? Kto nosi pręgi? Odpowiedzi znajdziecie we wpisie.
Pytałam Was niedawno na Instagramie o buraski, czyli pręgowane koty w kolorze kota. Aż połowa z Was odpowiedziała w ankiecie, że jest opiekunem kitki o właśnie takim umaszczeniu – my także 🙂 Okazuje się, że nie bez kozery szaro-bure koty zajmują tyle miejsca zarówno w naszych domach, jak i sercach. Poniżej zamieszczam podsumowanie moich stories, czyli 10 ciekawostek na temat pręgusków.

1

Buraski to najstarsze kocie umaszczenie, a pręgi wiążą się z pradawnym przodkiem kota domowego, kotem nubijskim, i co ciekawe- nie są związane z kolorem sierści, bo za pręgi i kolor odpowiadają różne geny. Właśnie dlatego pręgowane koty bywają szare, brązowe, w kolorze myszy (huehuehue), rude, a nawet trójkolorowe.

2

Pręgowane koty profesjonalnie nazywa się „tabby”.

3

Tabby dzieli się aż na 5 różnych typów i jest zależne od mieszanki genów, jakie kot odziedziczył po rodzicach. Tabby to na kocim futrze zarówno wzór „marmuru”, spiral, pręgów jak u tygrysa, jak i cętek.

4

Pręgi to umaszczenie nie tylko kota domowego – możemy je zaobserwować u większości kotowatych, np. geparda, ocelota, rysia czy żbika.

5

Pręgi powstały po to, aby umożliwić kotom kamuflaż podczas polowania.

6

Charakterystyczną cechą pręgusków jest litera „M” na czole. Ciekawostką jest, że w różnych kulturach symbol ten jest traktowany jako wyjątkowy i ma wiele pozytywnych znaczeń. Jeden z przekazów głosi, że kotu na czole M narysowała sama Maryja w podzięce za mruczenie do snu Jezuskowi. Inny przekaz dotyczy z kolei proroka Mahometa i jego ukochanej kotki Muezziny, którą pobłogosławił M na czole za przestrzeżenie go przed wężem.

7

Kolejny znak rozpoznawczy burasków to ciemna końcówka ogonka i otoczka wokół oczu oraz jaśniejszy brzuszek, ale już np. opuszki łapek, oczka czy noski mogą się kolorem różnić.

8

Pręgi mogą występować na buro ubarwionych kotach, ale też np. na sierści czarnej czy kremowej – w takim przypadku często można je zobaczyć tylko „pod światło”. Takie przypadki występują, gdy kot ma geny warunkujące jednolite ubarwienie, a pręgi i tak pojawiają się w formie szczątkowej. Zjawisko to nazywane jest ghost markings i nie jest do końca wyjaśnione przez naukę. Zaobserwowaliśmy je np. u naszej czarnuszki Kici.

9

Pręguski są zdrowsze niż inaczej umaszczone koty, bo nie zostały poddane nadmiernej selekcji genetycznej m.in. w ciągu rewolucji hodowlanej.

10

Wzór pręgowania jest tak niepowtarzalny jak odcisk palca u człowieka. Prawdopodobnie nie ma na świecie dwóch kotów o takim samym rozmieszczeniu pręgów.

Przyznajcie się, ile z tych ciekawostek znaliście wcześniej? A może wiecie coś ponadto? Koniecznie dajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *