Czy można bawić się z kotem w upał? Obalam mity #1

Po opublikowaniu tekstu o tym, jak można pomóc kotu podczas upałów, byłam ciekawa, kto z Was znał moje sposoby. Postanowiłam, że sprawdzę to w instagramowej ankiecie. Wydawało mi się, że będzie to pięć prostych pytań. A później sprawdziłam, jak odpowiadacie i okazało się, że… nie były aż takie proste.

Dlatego właśnie wrzucam ankietę ponownie, ale tutaj na blogu. Zapisz swoje odpowiedzi i porównaj z prawidłowymi (znajdują się na końcu tego wpisu). A ja poniżej ankiety postaram się zdementować najczęściej udzielane fałszywe odpowiedzi. Powodzenia!

Pytanie 1
Najlepsza woda, jaką możesz dać kotu to:
a. kranówka
b. mineralna z butelki
c. gazowana Muszynianka

Pytanie 2
W czasie upału nie można czesać kotów:
a. prawda, nie można
b. ekhm, trzeba czesać, co ty gadasz

Pytanie 3
Mokry ręczniczek może być wspaniałą matą chłodzącą:
a. tak, mój Lord już się na niej chłodzi
b. no co ty, no gdzie, nigdy w życiu

Pytanie 4
Miska z wodą powinna stać gdzie indziej niż jedzenie:
a. tak, gdzie indziej
b. miski mogą stać obok siebie w tym samym miejscu

Pytanie 5
Podczas upału można się bawić z kotem:
a. oj, lepiej nie
b. można, co za różnica

Jak Ci poszło? Daj koniecznie znać w komentarzu pod wpisem. I oczywiście bez względu na wynik zapraszam Cię do zapoznania się z pięcioma najczęstszymi fałszywymi przekonaniami na temat kotów i upału.

mit #1
Kocia miska z wodą może stać w tym samym miejscu, gdzie stoi miska z jedzeniem.

Dlaczego to mit?
Kot nie będzie pił wody, która stoi obok jego pożywienia.
Za to szczególne zachowanie odpowiada u kotowatych pierwotny instynkt. Dawniej małe i wielkie koty szukały wody z dala od miejsca, w którym jadły, aby nie zarazić się skażoną zepsutym pożywieniem wodą.

Aby kot chętnie pił wodę (nie tylko w upalne dni), naczynie z wodą powinno stać gdzie indziej niż miski z jedzeniem, np. gdzieś wyżej – na parapecie, blacie etc. Możesz też postawić naczynia z wodą w kilku miejscach, aby kot miał wybór. I pamiętaj – lej do pełna, bo kot nie lubi, gdy jego wibrysy są drażnione brzegami miski podczas picia czy jedzenia.

Koty, które piją za mało, są narażone na choroby układu pokarmowego i moczowego. Jakby co, to tutaj możecie przeczytać, jak zachęcić kitku do spożywania wody.

mit #2
Podczas upału można się bawić z kotem tak samo, jak w inne, zimniejsze dni.

Dlaczego to mit?
Zabawa z kotem w gorący dzień może przyczynić się do szeregu problemów zdrowotnych, w tym do odwodnienia i przegrzania kociego organizmu, a co za tym idzie, w ostateczności – udaru cieplnego.
Czas na zabawę lepiej zaplanować na naturalne godziny kociej aktywności, czyli na poranek lub wieczór, gdy jest trochę chłodniej niż w dzień.

mit #3
Podczas wysokich temperatur kotu można przystrzyc lub ogolić futerko.

Dlaczego to mit?
Jeśli lekarz tego nie zalecił, to kotów nie wolno strzyc ani golić. Ich futerko nie rośnie bez powodu. Zapewnia ciepło, gdy jest zimno, chroni przed deszczem, ale też osłania skórę przed słońcem i poparzeniami słonecznymi. Tak, kot też może się zjarać w upalny dzień.

Pilnuj kitku szczególnie, jeśli ma białą sierść (a co za tym idzie – różowy nosek i poduszeczki). Skóra u takiego kota nie ma pigmentu, który ochroni ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Między innymi, właśnie dlatego białe koty mają większą tendencję do nowotworów.

mit #4
Kot się nie poci.

Dlaczego to mit?
Mimo, że z czoła naszych kiciuszków nie leje się pot, a prawie całe ich ciało pokryte jest futrem, koty jednak się pocą. Aczkolwiek można powiedzieć, że w szczątkowy sposób. Ich gruczoły potowe znajdują się tylko na poduszkach łap oraz w okolicach warg i podbródka. Uaktywniają się również w sytuacjach stresowych. Ślady kociego potu możemy zobaczyć np. na weterynaryjnym stole podczas wizyty w lecznicy.

Taka forma ochłody ciała u kotów nie jest za bardzo skuteczna podczas wysokich temperatur, dlatego koty między innymi wylizują sobie wtedy futerko czy zieją.

mit #5
Latem można dawać kotom mleko.

Dlaczego to mit?
Dorosłym kotom nie można podawać mleka bez względu na porę roku.

Kociaki do 8. tygodnia życia tolerują mleko – bez różnicy, czy jest to mleko ich mamy, czy krowie, jednak po tym okresie tracą zdolność trawienia laktozy. I mimo, że mleko im wciąż smakuje, zaczyna jednak szkodzić układowi pokarmowemu. Dorosły kot po wypiciu mleka może mieć bolesne skurcze żołądka, nudności czy biegunkę. Właśnie dlatego powinien pić tylko i wyłącznie wodę.

Jestem ciekawa, jak Ci poszło i czy znasz jakieś inne popularne fałszywe przekonania na temat kotów. Nie muszą być na temat upałów. Ja np. lata temu słyszałam, że czarne koty leczą raka. Hehe. Przebij to.

Prawidłowe odpowiedzi: 1a, 2b, 3a, 4a, 5a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *