Kot odchodzi, umiera czy zdycha?

Chciałabym poruszyć dzisiaj z Wami temat przede wszystkim trudny. Trudny o tyle, że nawet nie wiem, jak do niego podejść. Jak zacząć. Bo dotyczy bardzo smutnej sprawy.

Śmierci naszych najbliższych.

O kim w tym momencie pomyślałeś? O mamie, dziadku, sąsiadce, a może o… swoim kocie?

Listopad to w ogóle badziewny miesiąc. Zaczyna się na cmentarzu wokół śmierci i kończy się marzeniem o śmierci, gdy ciało dopada kac po ostatkowej imprezie. Czas zadumy. I egipskich ciemności. Łysych drzew. I kaczek, co moczą swoje kacze dupy w miejskich stawach. Zapachu dymu z kominów na osiedlu domków jednorodzinnych. I pospolitego wkurwu, bo napierdala zimny deszcz. A także początek zamarznięć miotów kociaków dopiero co urodzonych gdzieś pod płotem.

Wielu by powiedziało, że te kociaki, powiedzmy – pod tym płotem – zdychają. Ktoś powie, że umierają. Ja jednak twierdzę, że te małe różowe noski i łapki odchodzą.

Gdzie? Jedni twierdzą, że za tęczowy most. Inni, że do kociego nieba. Jeszcze ktoś mówi, że nasze zwierzęta będą na nas czekać we wspólnym niebie. Ale nawet, jeśli nie będą, już tutaj na Ziemi, dzisiaj, możemy im okazać szacunek za pomocą słów.

Wyrażenie „zdychać” posiada pejoratywną konotację stylistyczną. W odniesieniu do ludzi ma negatywny komunikat, jest to stwierdzenie wręcz uwłaczające ludzkiej jednostce. Z kolei, gdy mówimy o zwierzęcej śmierci i pada sformułowanie, że zwierzę zdechło, z góry zakłada ono, że nasi bracia mniejsi są kimś gorszym niż człowiek. Tworzy dystans między zwierzętami a ludźmi i stawia interesy człowieka ponad interesami innych gatunków. I to ma swoją nazwę.

Moi mili, jest to szowinizm międzygatunkowy.

Na szczęście, ludzka wrażliwość na to, co jednak nie dotyczy ludzi samych w sobie, wciąż rośnie i coraz więcej osób unika niekorzystnego określenia wobec śmierci zwierzęcia. Uważam, że to, jak ktoś mówi, w jakim tonie wypowiada się o braciach mniejszych, świadczy o tym, ile ma do nich empatii i współczucia, także czy traktuje zwierzęta jak małych przyjaciół.

O zwierzętach można rozmawiać językiem, jaki im nie uwłacza. Dobierać słowa, które będą wyrażać nasz światopogląd i wartości. Żyjemy w XXI wieku, w czasie, gdy o zwierzętach już wiemy, że odczuwają ból, szczęście, a ich psychika jest złożona. Wraz z postępem posiadanej wiedzy powinien iść postęp naszych moralnych zasad i aktualizacja języka.

Miłe zwierzętom słownictwo to budowanie większej wrażliwości w społeczeństwie.

Warto także zwrócić uwagę na określenia takie jak „suka” czy „bydło”, też mające pejoratywny wydźwięk w naszej przestrzeni publicznej. Samica psa nie jest wredna (a na to wskazuje użycie „suki” w języku potocznym), a krowy to naprawdę sympatyczne ssaki, które nie przejawiają cech im przypisywanych. W oparciu o współczesną wiedzę, używanie tego przestarzałego języka ubliża zwierzętom.

Język polski może być okrutny, ludzie mogą być okrutni. Ale wierzę, że jeśli zmienimy sposób wypowiadania się o zwierzętach, możemy też zmienić sposób myślenia o nich i ich traktowania. Możemy zmienić świat na lepsze. Zaczynając od słów, możemy zawalczyć o świat, w którym krówki i świnki nie będą mordowane w rzeźniach, a dopiero co urodzone kocięta nie będą na wsi zakopywane żywcem.

Pamiętaj, słowa, tak samo jak czyny, mają moc.

Comments (9):

 1. Elzbueta

  9 listopada 2019 at 19:10

  Absolutnie zgadzam się tym kto napisał ten wspaniały tekst . Wielki szacun !!!!

  Odpowiedz
  • kociamadka

   12 listopada 2019 at 09:44

   Pisałam ja, Kocia Madka Paulina. Dziękuję.

   Odpowiedz
 2. Marzenna

  9 listopada 2019 at 20:16

  Cóż można nad tym bardzo długo debatowac ale ogólnie to zwierzęta zdychaja a osoby bardzo przywiązane do swojego zwierzęcia powie że umarł. Myślę że najważniejsze czy to zwierzę do którego byliśmy przywiązani umarł z godnością. To jest nasze zadanie i czy o tym zwierzęciu pamiętamy i jak długo będziemy pamiętać.

  Odpowiedz
  • kociamadka

   12 listopada 2019 at 09:43

   Jestem jednak zdania, że w dzisiejszych czasach, gdy wiemy, że bracia mniejsi odczuwają ból i są wielu rzeczy świadome, to jednak zwierzęta nie zdychają, ale umierają.

   Odpowiedz
   • Gosia

    30 maja 2022 at 17:48

    Popieram takie sformułowanie.Gdy nam odszedł nasz ukochany pies w Holandii.Przyjechalo specjalne pogotowie dla zwierząt po niego zabrali go z domu w specjalnym czarnym legowisku z żółtymi kwiatami sztucznymi .
    Lekarz powiedział przykro mi że odszedł twój przyjaciel.
    Złożył mi i mojej rodzinie kondolencje z tego powodu.Powiedzał życzę dużo spokoju i cierpliwości w tym trudnych chwilach dla ciebie i twojej rodziny .

    Odpowiedz
 3. wodawfirmie

  5 grudnia 2019 at 10:00

  Ciekawie napisane. Chcę podziękować za Twoją pracę. Mam nadzieję, że będzie więcej takich wpisów 🙂 Gratki. Będę częściej zaglądał.

  Odpowiedz
  • kociamadka

   11 grudnia 2019 at 19:13

   Dziękuję ślicznie! Jak najbardziej będzie, zapraszam 🙂

   Odpowiedz
 4. jakobi

  19 kwietnia 2020 at 14:47

  Dziekuje.

  Odpowiedz
  • kociamadka

   21 kwietnia 2020 at 20:52

   I Jakobi w Księdze! 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *