Dlaczego Twój kot kocha karton bardziej niż Ciebie?

"Mój kot ani razu nie siedział w kartonie" - nie powiedział nigdy żaden koci opiekun.

Mam nadzieję, że jednak Twój kot woli Twoje towarzystwo niż pudła, no ale kto tam go wie.

Karton. Pudło. Papierowa torba. Miska (na bezrybiu i rak ryba). Atrybuty kociego szczęścia i zakrzywiania prawdziwych kocich rozmiarów.

Wszyscy koci rodzice doskonale wiedzą, że całkiem normalną sytuacją jest, gdy kot bardziej niż super drapakiem jest zafascynowany opakowaniem po nim. Kot w kartonie po prostu siedzi. Albo śpi. Albo go drapie. Albo chwyta zębami i przystraja dywan confetti. Prawdziwy natchniony artysta.

Zdawałoby się, że miłość kotów do kartonów to jedna z największych tajemnic wszechświata, ale czy na pewno?

Przekonajcie się sami, odpowiedź znajdziecie poniżej.

KARTONOWE PUDŁO TO:

idealna kryjówka i punkt obserwacyjny

Obserwacja świata leży w kociej naturze. Doskonale jest, gdy mogą to robić z bezpiecznej dla siebie pozycji, między innymi właśnie wtedy, gdy z każdej strony swojego ciała czują kartonową ścianę. W takiej sytuacji zaskoczenie może przyjść tylko z jednego kierunku – tego, w który właśnie patrzą.

W kociej naturze specjalne miejsce zajmują także polowania, najczęściej z ukrycia, a karton to świetna miejsce do przyczajenia się i skoku na pluszową mysz czy innego kota.

rozwiązywanie konfliktów i oswajanie nowych sytuacji

Pudełko to też ochrona w czasie potencjalnego zagrożenia – jego budowa odcina kota od świata (ale równie dobrze możemy mówić tutaj o szafie, szufladzie, miejscu pod łóżkiem i tak dalej). Ukrywanie się pozwala się oswoić kotu z nową sytuacją, co wpływa na zredukowanie u niego poziomu stresu. Właśnie dlatego podczas przełamywania rutyny (np. wizyta pana z gazowni) należy postawić naszemu kitku w bezpiecznej dla niego strefie karton.

Chowanie się w ciasnych przestrzeniach może świadczyć też o uciekaniu kota od swoich kocich problemów. Koty z natury nie mają wypracowanej strategii rozwiązywania konfliktów i ogólnie mogą sobie z nimi nie radzić, więc korzystają z kryjówek, aby kryzys przeczekać.

wypoczynek

Tektura dobrze izoluje, zatem ciasne pudełko ułatwia kotom też utrzymanie ciepła – dzięki czemu czują się one bardziej komfortowo. Takie tam kociuszki grzejuszki.

eksploracja

Nie zapominajmy, że koty to także wielcy odkrywcy i eksploratorzy. Nowy karton to kilka ścian całkiem nowych, często nieznanych zapachów.
Tak, to opakowanie od deski do kibla.

problemy zdrowotne

Gdy kot spędza dużo czasu w osamotnieniu i ukryciu może mieć też problemy zdrowotne lub czuć się nieswojo gdzie indziej. Jeśli jesteś zaniepokojony zachowaniem lub stanem zdrowia swojej kici, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

podsumowując

Kartonowe pudło może stanowić kotu perfekcyjną kryjówkę przed światem, ciepłe łóżko i uatrakcyjnić jego dzień.

Dziś mikołajki, oprócz smakołyków podaruj kotu też pudło. Na pewno się ucieszy.

Comments (2):

  1. Rysia

    8 grudnia 2018 at 11:45

    Mój kotek tylko sika w karton. Czy można go jakoś oduczyć?

    Odpowiedz
    • kociamadka

      11 grudnia 2018 at 23:03

      Polecam Ci przebadać kota u weterynarza – może mieć problem zdrowotny. To powinien być pierwszy krok w takiej sytuacji.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *