Mata węchowa dla kota

Myśląc o kocim dobrostanie psychicznym często nie patrzymy na sprawę od kota strony. Jeśli już przemknie nam przez myśl takie słowo jak koci dobrostan, mamy na myśli pełną miskę, ciepły kaloryfer. Może jakieś zabawki. I może drapak. Jednak na zdrowie psychiczne kota ma wpływ o wiele więcej czynników. Jednym z tych najbardziej niedocenionych jest kocia potrzeba realizacji.

I ja już wiem, że myślicie, Paulina, jaka realizacja, przecież to kot… No właśnie. Kot, pies, bez różnicy. Okej, nie mówię tutaj o tym, że Kicia idzie na uniwerek robić doktorat z myszologii. Ani z ornitologii. Ani o tym, że będzie zdobywać Mount Kocirest. Ale jest w niej potrzeba, tak jak i w każdym kocie, także i Twoim, pewnego działania zakończonego sukcesem. Dlaczego? Działa tu te sam mechanizm jak u ludzi – zwycięstwo jest nagradzane wyrzutem hormonów szczęścia. Sukces daje nam radość, zadowolenie, dobre samopoczucie. Osiągnięcie sukcesu wpływa na nasze ogólne poczucie dobrostanu i musimy pamiętać, że dokładnie tak samo jest w przypadku kota. Kot też ma w swoim życiu potrzebę osiągania sukcesów.

Właśnie w związku z tym spełnianie instynktu łowieckiego w warunkach domowych powinno być zakończone przysmakiem. Również dlatego kot niewychodzący powinien mieć częstą możliwość „złapania, upolowania ofiary”. Bo, omijając całą biologię i mówiąc najkrócej jak się da, sukces przynosi szczęście.

Nad kocim spełnieniem można także pracować poprzez zabawki intelektualne. Jest to rozwiązanie proponowane w sytuacji, gdy kot podczas domowego polowania nie skupia się na ofierze, a zmiana obiektu/ofiary także nie zachęciła do łowów. Po ludzku: gdy kot nie skupia się na polowaniu, a ruch wędki nie zachęca go do podjęcia działań. Zabawki intelektualne również mogą służyć jako dodatkowa forma zabawy. Jedną z nich jest mata węchowa. Jednak zanim o samej macie, kilka słów o tym, dlaczego takie rozwiązanie działa?

Zabawki węchowe są fajne, bo…

Koci zmysł węchu pracuje 40 razy silniej niż ludzki. W odróżnieniu do ludzi, u kota jest to najważniejszy z jego zmysłów. Zapach jest istotny w relacjach, w rozpoznawaniu itd. Dzięki zapachom koty identyfikują inne koty, ludzi, otoczenie. Powiedzmy tak: gdy umożliwiamy kotu korzystanie z jego najważniejszego zmysłu, czuje się on usatysfakcjonowany z tej możliwości, bo właśnie z tego korzysta najbardziej podczas bycia kotem.

Jakiego kota może zatem zainteresować zabawa węchowa?
  • Takiego kota, który nie przepada za łowami.
  • Tak zwanego kota znudzonego.
  • Kota „kanapowca”, czyli takiego, którego opiekunowie zapomnieli, że z kotem należy się codziennie wspólnie bawić.
  • Kota, który lubi „pracować łapą” – jak na przykład nasza Kicia, która jest mistrzem jedzenia z łapy czy Amadeusz, który lubi łapać małe zabawki w łapki. Franek z kolei lubi polowania, ale za przysmak zrobi wszystko.
  • Kota starszego, a co za tym idzie, mającego mniej energii (niezainteresowanego polowaniem).
  • Kota z problemami zdrowotnymi – na przykład z problemami ruchowymi.
  • Kota, który potrzebuje w swoim życiu stymulacji umysłowej. CZYLI KAŻDEGO.

Właśnie takie koty może zainteresować zabawa z matą węchową. Można ją przeprowadzić jako oddzielną zabawę albo jako element wyciszająco-relaksujący po domowym polowaniu, ponieważ praca węchowa przebiega w jednym miejscu oraz wymaga od kota dużego skupienia i intensywnego myślenia. Kot podczas takiej zabawy szybko się męczy. Potrzebne rekwizyty to oczywiście mata, no i kocie przysmaki. Oczywiście zdrowe i takie, które kot lubi.

Jak się bawić?

Zabawa z matą polega na tym, że kot wąchając odnajduje miejsce, w którym leży smakołyk, po czym wyciąga go łapkami lub pyszczkiem. Znajdowanie smakołyków powinniśmy rozpocząć jednak od umieszczenia przysmaku na macie w taki sposób, aby kot mógł bez problemu go dostrzec i zjeść.

Następnie powoli zwiększamy trudność – kolejny przysmak chowamy tak, aby trochę był widoczny, a trochę nie. Jeśli kot jest zabawą zainteresowany i chętny do dalszych ćwiczeń, dalsze wyzwania stopniujemy wedle możliwości intelektualnych kota. Mózg naszego mruczka intensywnie działa, a każdy element pracy (węchowej) zostaje nagrodzony (znalezieniem przysmaku). Koniecznie należy pamiętać, aby trudność była dopasowana do umiejętności kota. W za trudnych sytuacjach kot może się zgniewać, że sobie nie radzi i szukać ujścia złości. Do takiej sytuacji należy nie dopuszczać.

Matę węchową należy udostępniać kotu tylko podczas zabawy. W sytuacji, gdy mata zostanie elementem wystroju wnętrza, kot może stracić nią zainteresowanie oraz nadać jej nowe funkcje, na przykład wygodnego miejsca do spania.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Paulina Łapińska-Pura (@kocia_madka)

Ale jaka ta mata ma być?

Może być zakupiona w sklepie, a może być całkiem hand made. Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar maty. Jeśli chcemy, aby z zabawki korzystało kilka kotów jednocześnie, powinna być ona stosunkowo większa niż mata dla jednego kota.

Akcja charytatywna

Praca z matą węchową to angażująca, statyczna zabawa, która pobudza koci umysł. Ustaliliśmy też, że sprawdza się u wielu różnych mruczków.

I właśnie dlatego to mata węchowa będzie obiektem licytacji na fb Pionkowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, w której każdy z Was może wziąć udział. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony dla potrzebujących kotów. Jednak cała sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby nie Diana i Panna Łata oraz ich wielkie serduszka oraz zdolne ręce (i łapki). Wszystkie szczegóły odnośnie aukcji znajdziecie na profilu @panna_lata na Instagramie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Panna Łata (@panna_lata)

Ja oczywiście zalicytuję. Mam nadzieję, że Ty także. Zróbmy razem dobro!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *